Zapisz sie do NEWSLETTERA

Jak dobrać Piankę – Poradnik
Jak dobrać Piankę – Poradnik

Jak dobrać Piankę – Poradnik

 

Pianka neoprenowa to jedna z podstawowych i niezbędnych elementów wchodzący w skład ekwipunku każdej osoby uprawiającej sporty wodne, a w szczególności takie jak, kitesurfing, windsurfing, SUP, wake czy wing.

 

W naszym sklepie otrzymacie szeroki wybór neoprenów w różnych rozmiarach firm takich jak: Mystic, ION, Rip Curl, Quiksilver, Roxy, Billabong. W doborze asortymentu zawsze służymy pomocą i staramy się jak najlepiej doradzić w kwestii modelu oraz rozmiaru zgodnie z Twoimi potrzebami. 


Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego we Władysławowie albo prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy: [email protected]


Jeżeli jednak chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej i sam rozeznać się w temacie to zachęcamy do czytania dalej.

 


Dzięki piance neo jesteśmy w stanie pływać podczas różnych warunków pogodowych. Zapewnia nam komfort termiczny chroniąc przed wyziębieniem organizmu i pozwala czerpać radość z pływania w każdej pogodzie.
Niemniej jednak zakup pianki to dla wielu osób nie taka prosta sprawa. W poniższym poradniku postaramy się zgłębić temat, tak aby każdy stojący przed wyborem kupna pianki miał odpowiedzi na pytania: jak? Po co? Dlaczego?

 

 

 

 

Zacznijmy od podstaw, czyli od podziału pianek:

Rodzaje pianek:
Pianki możemy podzielić według różnych kryteriów. Podstawowymi różnicami między nimi są: grubość, budowa, działanie czy użyty rodzaj materiału.

Podział ze względu na grubość:
Pianki dzielimy na różne grubości, które są dostosowane do różnych temperatur. Warto wspomnieć, że jest to kwestia również indywidualna, ponieważ każdy odczuwa zimno/gorąco inaczej.
Zerknij na tabelkę i postaraj się dobrać odpowiednią grubość dla Ciebie.

 

 

 

 

Podział ze względu na działanie pianki:

  • Półsuche – pianki, ze zmniejszoną absorpcją wody. Często posiadają dodatkowe podklejenia szwów na zewnątrz, kołnierze na plecach, uszczelnione zamki oraz wykonane są z grubszego materiału. Z reguły są cieplejsze niż pianki mokre. 
  • Mokre szybko nabierają wodę oraz mają niezabezpieczone przeszycia, przez co np. po wpadnięciu do wody szybciej odczuwamy chłód.

Podział ze względu na typ budowy:

  • Długie (Fullsuit) – Pianki z długimi rękawami i nogawkami. Przeważnie wykonywane są w grubościach materiału: 6/5/4, 5/4, 4/3, 3/2 mm. Często takie pianki są dodatkowo wyposażone w kołnierz umieszczony na plecach zapewniający dodatkowy komfort termiczny. Długie pianki są najczęstszym wyborem.
  • Krótkie (Shorty) – Pianki z krótkimi rękawami i krótkimi nogawkami. Wykonane głównie z neoprenu o grubościach 2/2 i 3/2mm. Przeznaczone są szczególnie na ciepłe, letnie warunki pogodowe.
  • Short Arm (SA) – Pianki z długimi nogawkami i krótkimi rękawami. Wykonane głównie w grubościach materiału 2/2, 3/2, 4/3mm. Wykorzystywane najczęstszej w lato.
  • Long Arm (La)– Pianki z długimi rękawami oraz krótkimi nogawkami. Wykonane głównie w grubościach materiału 3/2 i 4/3mm. Często wybierany typ pianki na okres letni.

 

 

Podział ze względu na typ zamka:

    • Back Zip – klasyczny, pionowy, umieszczony na plecach zamek błyskawiczny. Zapewnia wygodne nakładanie i zdejmowanie pianki.

    • Front Zipgłównie poziomy zamek umieszczony na klatce piersiowej. Pianka wyposażona w taki zamek jest trochę mniej wygodna w ubieraniu i rozbieraniu niż pianka z klasycznym zamkiem, jednak zwiększa jej szczelność, a co za tym idzie również komfort termiczny.

    • Double Front-zip - poziomy zamek na klatce piersiowej, dzięki któremu możemy zdjąć cały panel neoprenu przez głowę.

    •  Free Zip - Pianka, która nie ma całkowicie zapięcia. Występuje w bardzo elastycznych neoprenach, aby jeszcze bardziej poprawić komfort poruszania się. 

                 

Podział ze względu na rodzaj szwów:

  • Flat Lock (płaski ścieg) – podstawowy ścieg, przechodzący przez cały przekrój neoprenu, z obu stron wyglądający praktycznie tak samo. Wykorzystywany jest głównie w letnich piankach typu Shorty i Short Arm. Od wewnętrznej strony ścieg jest płaski dzięki czemu nie podrażnia skóry. Nie zabezpiecza przed wlaniem wody pod piankę.
     
  • Blind Stitch (ślepy / ukryty szew) – przekrój szwu nie przechodzi przez całą strukturę materiału tylko przez jego część, dzięki czemu dwa kawałki są połączone szczelniej, ograniczając tym samym wlewanie się wody do środka pianki. Szew ten, często jest podklejony od wewnątrz, co dodatkowo zwiększa jego szczelność.

  • Liquid Seals (wulkanizowane łączenia) -  zewnętrzna, gumowa, nakładana na ciepło warstwa, zwiększająca szczelność szwów. Wykorzystywana głównie w wyższych modelach pianek, przeznaczonych na zimne warunki pogodowe.

 

 

Jak dobrać piankę do pływania?

Gdy dowiedzieliśmy się już głównych różnic pomiędzy piankami to teraz trzeba podjąć decyzję. Stojąc przed wyborem pianki musimy przede wszystkim zdać sobie sprawę, że nie damy rady wykorzystać jednej pianki do różnych warunków pogodowych, pór roku czy przeznaczenia.

Najczęściej chcąc pływać przez cały rok musimy zaopatrzyć się przynajmniej w dwa modele: grubą oraz ciepłą na zimniejsze dni, i drugą cieńszą na lato.

Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z pływaniem i chcesz kupić swoją pierwszą piankę?

Podstawą jest określenie okresu, w którym chcemy pływać i w jakich warunkach. 

Jeżeli mamy czas tylko w lipcu czy sierpniu, podczas dwutygodniowego urlopu i nie zamierzamy wchodzić do wody gdy temperatura jest poniżej 20°C to możemy zaopatrzyć się w piankę typu Shorty lub Short Arm.

Jeśli chcemy pływać w trochę chłodniejszych warunkach latem dobrym wyborem jest długi rękaw i długa nogawka standardowej letniej grubości 3/2.

Przy chęci rozpoczęcia sezonu późniejszą wiosną i zakończenia wczesną jesienią to odpowiednim zakupem będzie uniwersalna grubość 4/3. Wtedy już obowiązkowym wyborem są pianki z długim rękawem i długą nogawką.

Spodobało Ci się pływanie i chcesz kontynuować nawet w chłodniejsze temperatury? W naszej ofercie mamy pianki na każde warunki. Dobrym wyborem na zimniejsze dni jest grubość 5/3. Bardzo ważny jest komfort termiczny na wodzie, ponieważ gdy jest nam zimno to nie odczuwamy przyjemności z pływania.
Na zimę polecamy grubość 6/4.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu?

Pianka przede wszystkim powinna dobrze przylegać do naszego ciała. Wybranie odpowiedniego rozmiaru to klucz do sukcesu.  Nie może być za luźna, ponieważ spowoduje to wlewanie się i przemieszczanie wewnątrz wody. Przez to nie będzie spełniać swoich funkcji i będzie nam po prostu zimno.

Pianka nie może być za ciasna. Nie może ograniczać swobody ruchów. Odpowiednia też musi być jej długość przy mankietach nogawek i rękawów. 

 

Dobrze dopasowana pianka = komfort pływania, nawet przez wiele godzin.

 

Musimy liczyć się z tym, że często możemy przymierzyć kilka modeli pianek zanim wybierzemy ten odpowiedni, idealnie pasujący do naszej budowy ciała.


Dlaczego przedział cenowy w piankach jest taki szeroki?

Przeglądając różne modele pianek pewnie zwróciliście uwagę na różnice cenowe. Są one związane z jakością, która poprawiają nam komfort pływania.
Warto zastanowić się nad kupnem pianki z tzw. „wyższej półki” cenowej, ponieważ posiadają one dodatkowe elementy i nowinki techniczne.
Wraz z wyższą ceną otrzymujemy większą elastyczność, szczelność oraz lepsze docieplenie.

Pianka to bardzo ważny element naszego wyposażenia, dlatego dokładnie przemyśl ten zakup!
Jeżeli nadal nie możesz się zdecydować to skontaktuj się z nami :)) (Kontakt)

 

                                                                                                    

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium