Zapisz sie do NEWSLETTERA

 

 

Jak dobrać Piankę – Poradnik
Jak dobrać Piankę – Poradnik

Jak dobrać Piankę – Poradnik

jak dobrać piankępianka mysticjaką piankę wybrać

 

 

Pianka to jeden z podstawowych i niezbędnych elementów wchodzący w skład ekwipunku każdej osoby uprawiającej sporty wodne, a w szczególności takie jak windsurfingkitesurfing, surfing czy wakeboard.

 

Pianka przede wszystkim poprawia nasz komfort termiczny, zapobiegając przed wyziębieniem organizmu, pozwalając przy tym czerpać radość z pływania praktycznie w każdych warunkach.

Niemniej jednak zakup pianki to dla wielu osób nie taka prosta sprawa. Ale bez obaw. W poniższym poradniku postaramy się zgłębić temat, tak aby każdy stający przed wyborem kupna pianki miał ogólne wyobrażenie: co? jak? i dlaczego?.

 

Zacznijmy od podstaw, czyli od podziału pianek.

 

 

 

Rodzaje pianek:

 

Ogólnie pianki można podzielić według różnych kryteriów, np. ze względu na użyty materiał, typ budowy, czy działanie pianki.

 

 

Podział ze względu na działanie pianki:

 • Półsuche – pianki, ze zmniejszoną absorpcją wody. Często posiadają dodatkowe podklejenia szwów na zewnątrz, kołnierze na plecach, uszczelnione zamki oraz wykonane są z grubszego materiału. Z reguły są cieplejsze niż pianki mokre.

 

 • Mokre – szybko nabierają wodę, przez co np. po wpadnięciu do wody szybciej odczuwamy chłód.

   
   

 

Podziałze względu na użyty materiał:

 • Single Lined (SL) – Pianki od zewnątrz w całości pokryte gumowym neoprenem, a wewnątrz wyłożone jerseyem, nylonem lub pluszkiem. Cieplejsze od pianek typu DL, jednak mniej wygodne w ubieraniu i zdejmowaniu, a także bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne np. rozdarcia.

   
   

 

 • Double Lined (DL) – Pianki obustronnie (od wewnątrz i zewnątrz) powlekane jerseyem lub nylonem. Są wygodniejsze w ubieraniu niż pianki typu SL, mniej też krępują ruchy w trakcie samego użytkowania. Są też bardziej trwałe niż pianki SL.

   

 

 

Obecnie,wraz z rozwojem technologii i wytworzeniem nowej jakości materiałów,pianki typu DL są bardziej zbliżone komfortem termicznym do pianek typu SL, niż jak to było jeszcze kilka lat temu. Dzięki temu w ofertach producentów coraz częściej przeważają pianki typu DL.
 

 

Podział ze względu na typ budowy:

  • Długie (Fullsuit) – Pianki z długimi rękawami i nogawkami. Przeważnie wykonywane są w grubościach materiału: 6/5/4, 5/4, 4/3, 3/2 mm. Często takie pianki są dodatkowo wyposażone w kołnierz umieszczony na plecach zapewniający dodatkowy komfort termiczny. Długie pianki najczęściej wybierane są na wczesno-wiosenne i jesienno-zimowe warunki pogodowe.

    
    
 
 • Krótkie (Shorty) – Pianki z krótkimi rękawami i krótkimi nogawkami. Wykonane głównie z materiałów o grubościach 2.5 i 3/2mm. Przeznaczone są szczególnie na ciepłe, letnie warunki pogodowe.

   
   

 

 • Short Arm (SA) – Pianki z długimi nogawkami i krótkimi rękawami. Często występują z możliwością dopięcia dodatkowych rękawków. Wykonane głównie w grubościach materiału 2.5, 3/2, 4/3mm. Najczęściej wykorzystywane pianki w ciepłe wiosenne oraz letnie dni. 

   
   

 

 • Long Arm – Pianki z długimi rękawami oraz krótkimi nogawkami. Wykonane głównie w grubościach materiału 3/2 i 4/3mm. Ten rodzaj pianek szczególnie polecany jest osobom uprawiającym kitesurfing oraz wakeboard. 

   
   

 

 

Pianka Długa

Pianka typu Short Arm

Pianka typu Long Arm

Pianka typu Shorty

 

 

 

Podział ze względu na typ zamka:

  • Back Zip – klasyczny, pionowy, umieszczony na plecach zamek błyskawiczny. Zapewnia wygodne nakładanie i zdejmowanie pianki.

    
    
 
 • Front Zip – głównie poziomy zamek umieszczony na klatce piersiowej. Pianka wyposażona w taki zamek jest trochę mniej wygodna w ubieraniu i rozbieraniu niż pianka z klasycznym zamkiem, jednak zwiększa jej szczelność, a co za tym idzie również komfort termiczny.

   
   
 

Pianka typu BackZip

Pianka typu FrontZip

 

 

 

Podział ze względu na rodzaj szwów:

 • Flat Lock (płaski ścieg) – podstawowy ścieg, przechodzący przez cały przekrój materiału, z obu stron wyglądający praktycznie tak samo. Wykorzystywany jest głównie w letnich piankach typu Shorty i Short Arm. Od wewnętrznej strony ścieg jest płaski dzięki czemu nie podrażnia skóry.

   
 •  

 • Blind Stitch (ślepy / ukryty szew) – przekrój szwu nie przechodzi przez całą strukturę materiału tylko przez jego część, dzięki czemu dwa kawałki są połączone szczelniej, ograniczając tym samym wlewanie się wody do środka pianki. Szew ten, często jest podklejony od wewnątrz, co dodatkowo zwiększa jego szczelność.

   

  To połączenie wykorzystywane jest głównie w piankach półsuchych.

 

 

 • Liquid Seals (wulkanizowane łączenia) – zewnętrzna, gumowa, nakładana na ciepło warstwa, zwiększająca szczelność szwów. Wykorzystywana głównie w wyższych modelach pianek typu DL, przeznaczonych na zimne warunki pogodowe.

   

 

 

Plaski Szew (FlatLock)

   Ślepy Szew (Blind Stitch)

Wulkanizowany szew (Liquid)

 


 

 

Jak dobrać piankę?

 

OK. Po tej dawce wiedzy mamy już ogólne wyobrażenie o piankach.

 

Ale w dalszym ciągu nie wiemy jaką powinniśmy wybrać dla siebie.

 

Stojąc przed wyborem pianki musimy przede wszystkim zdać sobie sprawę, że nie damy rady wykorzystać jednej pianki do różnych warunków pogodowych, pór roku czy przeznaczenia.

 

 

Najczęściej chcąc pływać przez cały rok musimy zaopatrzyć się przynajmniej w dwa modele: grubą,ciepłą na zimne dni, i drugą letnią, nacieplejsze warunki.

 

W porządku, ale co jeśli nie chcemy od razu kupować dwóch pianek?

 

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich warunkach będziemy najczęściej pływać.

 

Jeżeli mamy czas tylko w lipcu czy sierpniu, podczas dwutygodniowego urlopu i nie zamierzamy wchodzić do wody gdy temperatura jest poniżej 25st. C to możemy zaopatrzyć się w piankę typu Shorty lub Short ArmJeśli chcemy pływać w trochę chłodniejszych warunkach możemy zaopatrzyć się w piankę z możliwością dopinania dodatkowych rękawów lub całej długiej pianki o grubości 3/2mm.

 

Jeżeli jednak chcemy zacząć pływać już na początku wiosny, to koniecznie musimy kupić ciepłą grubą piankę, którą będziemy mogli wykorzystać zawsze gdy temperatura spadnie poniżej 20st C.

 

OK, wiemy już w jakich warunkach będziemy pływać, więc mniej więcej wiemy jaką piankę chcemy kupić.

 

Ale na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu?

 

Pianka przede wszystkim powinna dobrze przylegać do naszego ciała. Nie może być za luźna, co będzie powodowało wlewanie się i przemieszczanie wewnątrz wody, tym samym sprawi, że pianka nie będzie spełniała swojej funkcji i będzie nam po prostu zimno.

 

Pianka nie może też być za ciasna. Szczególnie ważne jest aby nie cisnęła nas w szyję oraz nie ograniczała swobody ruchów, zwłaszcza ramion.

 

Dobrze dopasowana pianka = komfort pływania, nawet przez wiele godzin.

 

Musimy liczyć się z tym, że często możemy przymierzyć kilka modeli pianek zanim wybierzemy ten odpowiedni, idealnie pasujący do naszej budowy ciała.

 

Warto też zastanowić się nad kupnem pianki z tzw. „wyższej półki” cenowej, posiadającej dodatkowe elementy i nowinki techniczne, poprawiające nasz komfort.

Pianka to bardzo ważny element naszego wyposażenia, dlatego na niej nie warto za bardzo oszczędzać, zwłaszcza jeżeli chcemy pływać stosunkowo często.

 

 

Dodatkowe elementy poprawiające komfort termiczny i zwiększające jakość pianki.

 

       http://www.hydrosfera.pl/zdjecia/poradnik/poradnik_pianki_kolnierz.jpg

Dodatkowy kołnierz przekładany przez głowę zapewnia barierę przeciwko wlewającej się przez zamek wodzie oraz zwiększa komfort termiczny pianki.

Mocne, elastyczne nakolanniki zapewniają ochronę przed obtarciami oraz zwiększają wygodę użytkowania. Pianki z długimi nogawkami szczególnie polecane są osobom stawiającym pierwsze kroki na windsurfingu, chroniąc kolana w trakcie wchodzenia na deskę.
   

http://www.hydrosfera.pl/zdjecia/poradnik/poradnik_pianki_nakolanniki.jpg

       http://www.hydrosfera.pl/zdjecia/poradnik/poradnik_pianki_polar.jpg

W wyższych modelach stosowany jest specjalny drapany materiał dający dodatkową warstwę zwiększającą ciepłotę pianki.
   

Szczelne, dobrze przylegające mankiety, zapobiegają podwijaniu się rękawów oraz zmniejszają ilość wlewającej się do pianki wody.
   

       http://www.hydrosfera.pl/zdjecia/poradnik/poradnik_pianki_mankiet.jpg

http://www.hydrosfera.pl/zdjecia/poradnik/poradnik_pianki_impact.jpg
   

Dodatkowa ochrona na piszczelach może być szczególnie przydatna w przypadku pływania na wakeboardzie oraz kitesurfingu.
   

        Dodatkowe wzmocnienia w  newralgicznych miejscach zapobiegają rozchodzeniu się szwów.


    http://www.hydrosfera.pl/zdjecia/poradnik/poradnik_pianki_taping.jpg


    http://www.hydrosfera.pl/zdjecia/poradnik/poradnik_pianki_liquid2.jpg

Chcąc pływać w zimne dni warto zastanowić się nad pianką z dodatkowymi podklejeniami szwów od zewnątrz. Zmniejsza to ilość wlewającej się do środka wody, a tym samym zwiększa komfort termiczny pianki.       

W wyższych modelach pianek stosowane są dodatkowe powłoki antybakteryjne, zmniejszające powstawanie nieprzyjemnego zapachu oraz gromadzenie się bakterii pochodzących z wilgoci.

Np. firma Mystic stosuje materiał o nazwie Polygiene
   


    http://www.hydrosfera.pl/zdjecia/poradnik/poradnik_pianki_polygiene.jpg

 


Jak dbać o piankę?

 

 

Neopren ulega naturalnemu procesowi starzenia w wyniku utleniania się materiału. Już po paru latach od wyprodukowania widać pierwsze różnice w elastyczności neoprenu, a następnie obserwowany jest efekt wykruszania pianki spod tkanin.

 

 

 

Innym czynnikiem znacznie przyspieszającym efekt starzenia się neoprenu jest promieniowanie UV. Pianki używane w słonecznej pogodzie tracą właściwości w miejscach takich jak ramiona, górna część tułowia oraz kołnierz. Słońce powoduje szybkie wyblaknięcie materiału na zewnątrz a także utlenianie się materiału wewnątrz. Ostatni etap rozkładu neoprenu to popękane, pręgowane połacie neoprenu, które trudno ratować poprzez klejenie, czy podklejanie wzmocnień.

 

 

By pianka służyła nam przed długie lata, warto zastosować się do wskazówek podanych poniżej:

 

 • starać się unikać lub ograniczać bezpośredniego nasłonecznienia, szczególnie podczas suszenia,

   
 • nie używać suszarek oraz innych urządzeń przyspieszających odparowanie wody, farelek czy kaloryferów,

   
 • piankę należy suszyć w pozycji wiszącej,

   
 • prać piankę w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu (np. mydła), co jest szczególnie polecane w szkółkach surfingowych, gdzie pianki często zmieniają użytkownika. Wypróbowanym skutecznym detergentem jest płyn do higieny intymnej dla kobiet, którego zasadowy odczyn skuteczne zwalcza pot oraz resztki naskórka w tkaninie neoprenowej,

   
 • nie należy używać silnych detergentów, a także prać chemicznie,

   
 • po użytkowaniu w słonej wodzie warto przepłukać piankę pod bieżącą słodką wodą,

   
 • piankę należy przechowywać w ciemnym pomieszczeniu, na wieszaku o szerokim rozstawie, tak by ciężar pianki nie spowodował rozciągnięcia i pęknięć neoprenu na ramionach,

   
 • należy unikać kontaktu z ostrymi przedmiotami, ubieranie pianki powinno odbywać się z pomocą drugiej osoby, w przypadku gdy podciąganie nogawek i rękawów ma być wykonane przez dłonie z długimi paznokciami lub tipsami,

   
 • zamek w piance nigdy nie powinien być zamykany gdy są na nim zanieczyszczenia (glony piasek, sól, etc.),

   
 • w przypadku przechowywania zwiniętej pianki w szafie na półce należy ułożyć piankę tak by zamek był na zewnątrz rolki

   
 • nie należy przechowywać mokrej lub wilgotnej pianki w torbie lub innym opakowaniu

 

 

Zapoznaj się z naszą ofertą:

 

Pianki Damskie

Pianki Męskie

Pianki Juniorskie

 

 

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań lub wątpliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji: kontakt.

 

Zapraszamy też do dokonywania zakupów w naszym sklepie stacjonarnym we Władysławowie, gdzie nasi pracownicy pomogą dobrać odpowiedni model pianki.

 

Nowości

Promocje 

Bestsellery

Nowości
Bluza Femi Stories 2022/23 Till Rdw
Bluza Femi Stories 2022/23 Till Rdw
-
289,00 zł
Deska Kite Firewire 2022 Legacy FCS II
Deska Kite Firewire 2022 Legacy FCS II
-
4 490,00 zł
Deska Starboard 2022 Carve Starlite
Deska Starboard 2022 Carve Starlite
-15%
6 549,00 zł 7 699,00 zł
Żagiel Severne 2022 Blade Antracite
Żagiel Severne 2022 Blade Antracite
7%
4 049,00 zł 3 789,00 zł
Bestsellery
Aquapack Infinity 2021 Dry Pocket Aqua Pack S
Aquapack Infinity 2021 Dry Pocket Aqua Pack S
-14%
59,00 zł 69,00 zł
Pianka Mystic 2021 Majestic 5/3 BZ Night Blue
Pianka Mystic 2021 Majestic 5/3 BZ Night Blue
-30%
1 259,00 zł 1 799,00 zł
 

Pomysł na prezent

Bony podarunkowe

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium